GreenbergLife

Jak vzniká kniha?

Už když jsem napsal tři knihy, měl jsem pocit, že nic dalšího nemůžu napsat, že už jsem řekl všechno. Za deset let, co píšu, jsem vytvořil už 15 knih. Tou nejnovější je Albert Swann. Je to moje první kniha ze současnosti bez prvků sci-fi a fantasy. Vůbec první kniha z mého pera typu akční thriller.

Odkud přijde nápad?

Spousta lidí o mě neví, že knihy píšu. Jsou z toho překvapení a často se mě ptají, kde beru všechny ty náměty. Jak vlastně autor vymyslí, o čem kniha bude? Tak například Albert Swann přišel jako blesk z čistého nebe. Markétka se něčemu podivovala u počítače, zeptal jsem se jí, na co reaguje. Odpověděla, že na článek, kde se píše, že ve Švédsku ročně dojde k tisícům znásilnění a že jen 20 % případů je hlášených policii. 80 % žen nosí své příšerné tajemství v sobě celý život a nikdo jim nepomůže.

Upřímně říkám, že mě to rozčílilo. Cítil jsem vztek. Více ctím spravedlnost než zákon. Jaký je v tom rozdíl? Velký. Když vidíte, že někdo znásilňuje ženu, co uděláte? Když zavoláte policii, je to zákon. Když půjdete a toho násilníka zmrzačíte, to je spravedlnost. A takhle vznikl Albert Swann. Jako spisovatel jsem ho chtěl vystavit bolesti tématu, probudit v něm odhodlání chránit slabší. Proto bylo taky potřeba vytvořit mu těžkou minulost, nechat jej nést bolest a odhodlání konat. Přitom jej jako hrdinu vůbec nešetřit. Je zranitelný a to doslova. Však sami uvidíte.

Kdo je Albert Swann?

Albert je muž, který chodí nočním Stockholmem a zachraňuje nevinné ženy, které si vyhlédl bezcitný násilník. Přitom povoláním je velvyslancem Austrálie ve Švédsku. Hlavní souboj svádí Albert sám s celým systémem státu, zákonem, pomalostí a neobratností policie, neochotou řešit palčivá témata.

Jsem zastáncem názoru, že spisovatel píše vždycky o sobě. Je hrozně těžké psát o hlavním hrdinovi jako o někom úplně cizím. Nakonec spisovatel sklouzne k popisování sebe sama, svých pocitů a pohledu na věc. Albert je proto ta moje část, která touží po spravedlnosti. Je to ta moje součást, která se dere na povrch, když někde udeří zákon, nelogicky nechá viníka jít a potrestá poškozeného.

Vstupte do příběhu, kde si hlavní slovo bere spravedlnost, konání a čin. Ocitnete se v prvních řadách příběhu, který vás provede myšlenkami odhodlaného muže, který koná. Vstoupíte do světa jeho vítězství i bolestí a zášti a nakonec obdivu druhých. A je tam i láska, tak k tomu prostě patří.

Fotka na obálku knihy s ostrou zbraní

Obálku knihy jsem si tentokrát fotil sám. Náš skvělý kamarád Tomáš je bývalý instruktor střelby České Policie, takže má zbraň i možnost ji nosit. Díky tomu jsme u nás v koupelně mohli vyfotit úvodní fotku, kterou jsem v hlavě nosil od začátku, co jsem knihu rozepsal. Knihu jsem sice dokončil už na začátku roku 2017, ale do teď zrála. Markétka si vzala na starost její gramatickou a stylistickou stránku, za to moc děkuju.

Knihu si můžete poslechnout zdarma na youtube, tedy přesněji řečeno první tři kapitoly a koupit si ji můžete online na www.greenberglife.com/albert-swann.

Kdo vyhraje souboj u vás? Zákon nebo spravedlnost? Jak byste se rozhodli na místě Claire Nilssonové vy?