GreenbergLife

Jakou fotku do životopisu?

Otázka, jakou mám dát fotku do životopisu, napadne každého, kdo zrovna hledá práci nebo se chce ucházet o lepší místo. O důležitosti fotek se zmiňujeme ve videu, jak číst mezi řádky v životopisech. Přicházíte však s dotazy, jakou fotku do životopisu tedy dát, jak má vypadat. Proto jsme pro vás připravili krátký článek i s názornými ukázkami, abyste věděli, jak na to.

 

 

 

Tip pro vás:

Jestli dobrou fotku nemáte a ani si ji nemůžete aktuálně nechat udělat, raději žádou fotku do životopisu vůbec nevkládejte. Lepší nic, než "něco". Výjimkou jsou pozice, kde je fotka požadována.

Myslete na to, že fotka v životopisu má pár pravidel, která jsme během let praxe pojmenovali. Jsou to naše interní tipy a triky, které však podvědomě působí na personalistu, který vás vybírá.

  1. Tvář a vlasy. Na vaší fotce je klíčové, aby byla vidět celá tvář. Také je dobré, abyste byli dobře nasvětlení a byli vidět celí. Na fotce buďte upravení a není na škodu se přirozeně (ne škrobeně) usmívat. Nikdo přece nechce pracovat s morousem.
  2. Oči. Dívejte se na fotce zpříma. Umělecké pokusy s pohledem do strany nebo někam mimo si nechejte pro sociální sítě. Dívejte se zpříma do objektivu. A sundejte sluneční brýle.
  3. Ani povýšený ani ponížený. Tady je ve hře náklon hlavy. Nedívejte se ani seshora, to říkáte, že jste povýšení, ale ani zespoda, co říkáte, že jste ponížení a submisivní. Dívejte se napřímo a nechejte bodovat svůj úsměv.
  4. "Sexy" nesbírá body. Především téma pro ženy. Špulení rtů, sexy pózy, vystrkování vašich předností všemi směry a smyslné pohledy věnujte partnerovi v ložnici. Co když váš životopis přijde ženě? Budete pravděpodobně okamžitě vyautované. Pánové, také si dejte pozor na vzrušující pohledy. V životopisu tohle nikoho nezajímá.
  5. Kvalita. Použijte fotku, která je ostrá, kvalitní a jste na ní ideálně sami. Fotku do životopisu nehledejte na skupinovém obrázku působí, jako byste neměli chytrý telefon, aby vás někdo z rodiny či přátel vyfotil v parku nebo na zahradě, když svítí sluníčko.

Podívejte se na fotky níže a na závěr pro vás máme ještě něco..!

1. případ

Není vidět celá tvář, oči zakrývají brýle. Sluneční brýle si vždy sundejte. Ty dioptrické si můžete nechat, takoví prostě jste.

2. případ

Fotka je decentní, je vidět celá tvář, což je všechno správně. Jen chybí pohled objektivu.

3. případ

Pohled seshora, naznačuje dominanci a to asi vyjádřit budoucímu zaměstnavateli nechcete, že? Navíc ten výraz... 

4. případ

Markéta Greenberg

Fotka má skvělou kvalitu, je na ní vidět celá tvář. Jen ty rozcuchané vlasy a vyzývavý pohled. To se do životopisu nehodí.

5. případ

Fotka je decentní, je vidět celá tvář, což je všechno správně. Jen chybí pohled objektivu.

Takhle má fotka vypadat!

Přímý a přátelský pohled, celá tvář, mírný úsměv a samostatná kvalitní fotka. Tuto fotku do životopisu můžeme použít!

Věděli jste, že v USA je zákonem zakázáno vkládat fotografie do CV? Mají to nastavené proto, že chtějí, aby měli rovnou šanci všichni lidé bez ohledu na vzhled.

Známe recruitery, headhuntery a personalisty, kteří neskrytě přiznají, že životopis bez fotky rovnou hodí do koše. My osobně s takovým přístupem zásadně nesouhlasíme. Přibližně polovina populace jsou introverti, kteří nemají rádi pozornost objektivu a kamery. Pro některé typy lidí je dokonce fyzicky nesmírně náročné, aby si dobrou fotku nechali udělat. Proto bereme, že fotka je doplňující informace. Něco navíc. Na druhou stranu, když už v životopisu je, podíváme se na ni a hodnotíme, co nám neverbálně chce kandidát sdělit. Jak moc je sebevědomý, zoufalý, přirozený a mnoho dalších znaků.

Jakou fotku do životopisu použijete vy?

Chcete, abychom vám parádní fotku do životopisu udělali my? Mrkněte SEM